kontakt@irbir.pl
+48 535 565 012

Zmiana pracy zawodowej: Jak znaleźć drogę zgodną z Twoimi wartościami?

Zmiana pracy zawodowej: Jak znaleźć drogę zgodną z Twoimi wartościami?

Zmiana pracy zawodowej to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi możemy stanąć w trakcie naszej kariery. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym specjalistą, czy dopiero zaczynasz swoją zawodową podróż, kluczowe jest znalezienie drogi, która będzie zgodna z Twoimi wartościami. W tym artykule omówimy, jak zidentyfikować swoje wartości, jak przeprowadzić analizę rynku pracy i jak przygotować się do zmiany zawodu. 

1. Zrozumienie swoich wartości

Na pierwszy rzut oka punkt ten może wydawać się oczywisty ale czy na pewno jest? Proces zmiany pracy należy rozpocząć od analizy tego co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Twoje wartości są fundamentem, na którym powinieneś opierać swoje decyzje zawodowe. 

Mogą one obejmować takie aspekty jak:

 • Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym: czy ważne jest dla Ciebie, aby mieć czas na rodzinę i hobby?
 • Rozwój zawodowy: czy chcesz mieć możliwości uczenia się, rozwoju i pięcia się po szczeblach kariery?
 • Stabilność finansowa: czy stabilność i bezpieczeństwo finansowe są dla Ciebie priorytetem?
 • Wpływ społeczny: czy chcesz pracować w firmie, która ma pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko?

Wszystkie powyższe aspekty są bardzo ważne w obraniu swojej ścieżki. Poświęć więc czas na refleksję. Możesz też skorzystać z różnych narzędzi i metod, takich jak testy wartości, sesje coachingowe, spotkania z doradcami zawodowymi czy rozmowy z bliskimi osobami, które dobrze Cię znają.

2. Badanie rynku pracy

Czy wiesz już na jakie zawody jest zapotrzebowanie na rynku pracy? Jeśli nie – czas to sprawdzić.

 • Analiza: zrozumienie rynku i branży, która Cię interesuje, jest istotnym elementem. Przeanalizuj aktualne trendy, wymagania i możliwości w różnych sektorach. Skorzystaj z portali pracy, raportów branżowych oraz networkingu, aby zdobyć jak najwięcej informacji.
 • Ocena firm: znajdź  firmy, które są zgodne z Twoimi wartościami. Przeczytaj ich misję, wizję i kulturę organizacyjną. Sprawdź, jakie mają podejście do takich kwestii jak zrównoważony rozwój, równouprawnienie czy społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR). W tym celu możesz również poszukać opinii byłych i obecnych pracowników na forach internetowych. 
3. Doskonalenie umiejętności

Zastanów się, jakie umiejętności są niezbędne w nowej roli lub branży, którą rozważasz. Może to obejmować twarde umiejętności techniczne, jak i miękkie umiejętności interpersonalne. Zapisz się na kursy online, szkolenia czy studia podyplomowe, aby uzupełnić swoje kompetencje.

Bardzo ważnym aspektem, lecz niestety często pomijanym jest portfolio. Zgromadź dowody swoich umiejętności i doświadczeń. Może to obejmować projekty, certyfikaty, referencje oraz przykłady podjętych działań na tle zawodowym. Pamiętaj, że dzisiaj liczą się umiejętności. 

4. Poszukiwanie pracy

Po dokładnej analizie i wyborze ścieżki kariery, przyszedł czas na urzeczywistnienie Twoich marzeń. Pracy można szukać na wiele sposobów. Poniżej znajdziesz kilka przykładów działań, które mogą ułatwić szukanie pracy: 

 • Networking: rozbudowa sieci kontaktów zawodowych jest bardzo ważna. Pomóc w tym może uczestnictwo w branżowych wydarzeniach, konferencjach i warsztatach. Skorzystaj z platform takich jak LinkedIn, aby nawiązywać nowe kontakty i śledzić interesujące Cię firmy.
 • CV i list motywacyjny: twoje CV i list motywacyjny powinny być dopasowane do stanowiska i firmy, do której aplikujesz. Podkreśl swoje wartości, umiejętności i doświadczenia, które są zgodne z misją i kulturą organizacyjną firmy.
 • Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej: koncentruj się na swoich wartościach i tym, jak pasują one do misji firmy. Przygotuj konkretne przykłady, które pokazują, jak realizujesz swoje zadania zawodowe w praktyce.
5. Rozważenie własnego biznesu

Być może zdecydowałeś_łaś, że praca na etacie nie jest dla Ciebie, rozważ prowadzenie własnej działalności. Daje to ogromną swobodę w realizacji swoich wartości i pasji. Możesz samodzielnie kształtować swoje nowe miejsce pracy, wybierać projekty, które Cię interesują, i działać na swoich zasadach.

6. Jak możemy Ci pomóc?

Jesteśmy tutaj, aby pomagać w każdej fazie Twojej zawodowej podróży. Nieważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy, czy jesteś już doświadczonym specjalistą, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

Nasze szkolenia z zakresu księgowości, rachunkowości, podatków i podnoszenia kwalifikacji przedsiębiorców są idealnym narzędziem dla osób pragnących zmienić zawód, podnieść swoje kompetencje lub rozpocząć własny biznes. 

7. Nasza oferta obejmuje:
 • Szkolenia branżowe i specjalistyczne z zakresu: Kadry i Płace, Podatki i Księgowość.
 • Szkolenia dla przedsiębiorców: Przedsiębiorczość i Zarządzanie.
 • Mentoring: dla Biznesu oraz Managera Biura Rachunkowego. 

Zmiana pracy zawodowej to proces, który wymaga czasu, refleksji i przygotowania. Kluczem do sukcesu jest znalezienie drogi zgodnej z Twoimi wartościami. Dzięki naszym szkoleniom możesz zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele zawodowe i rozwijać się w zgodzie z własnymi wartościami.

Nie czekaj – zrób pierwszy krok ku lepszej przyszłości już dziś!

Skontaktuj się z nami już teraz aby dowiedzieć się o terminach nadchodzących szkoleń.

Leave a Reply

My, Instytut