kontakt@irbir.pl
+48 535 565 012

Programy

Fundacja Praktykologia

Zwiększamy szanse dzieci i młodzieży na odniesienie sukcesu w dorosłym życiu, poprzez kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczości. Naszym celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w przygotowaniu do życia oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów osobistych i zawodowych. Programy Praktykologii pomagają młodym ludziom określać własne cele i marzenia, budować i wzmacniać poczucie własnej wartości.

Ponadto pomagają wejść na rynek pracy, uczą przedsiębiorczości, a także poruszania się w świecie prawa i finansów. Wierzymy, że każdy młody człowiek powinien mieć takie same szanse, niezależnie od tego gdzie mieszka, z jakiego środowiska pochodzi i jaki ma status finansowy. Uważamy, że sama wiedza nie wystarczy, dlatego chcemy wspierać system edukacji i dzielić się z dziećmi i młodzieżą naszymi kompetencjami i wieloletnim doświadczeniem.

AKADEMIA ODKRYWANIA SIEBIE

Akademia Odkrywania Siebie z Kapitanem Praktyką to bezpłatny 10-miesięczny program edukacyjny, którego głównym celem jest przygotowanie młodych ludzi do dorosłego życia oraz umożliwienie im zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów osobistych i zawodowych.

Warsztaty prowadzone są online w każdą środę o godzinie 17:00 przez 45 minut na podstawie autorskich metod i ćwiczeń aktywizujących uczestników. Startujemy zawsze we wrześniu, spotykamy się przez cały rok szkolny do czerwca, kiedy to odbędzie się zakończenie Akademii.

Narzędzia i techniki wykorzystywane podczas zajęć rozbudzają w młodych ludziach ciekawość, kreatywność oraz zachęcają do twórczego myślenia. Program przeznaczony dla młodzieży w wieku 15 -19 lat.

W PROGRAMIE AKADEMII
przewidziane jest 10 modułów tematycznych

Wrzesień 2023 r. – MOJE WARTOŚCI I PRZEKONANIA

13.09.2023 r. – Co to są wartości, którymi się kierujemy w życiu, jak je określić, rozpoznać. Czy żyjemy w zgodzie z nimi ? Czym są nasze przekonania i skąd pochodzą?

20.09.2023 r. – Kim jestem i co myślę o sobie ?

27.09.2023 r. – Co myślę o świecie wokół ?

04.10.2023 r. – Jak jest, czyli jak wygląda obecnie moje życie?

11.10.2023 r. – Jak chcę, aby było, jak chcę, aby wyglądało moje życie w różnych jego aspektach?

18.10.2023 r. – Co mnie blokuje, co mnie powstrzymuje przed zmianą?

25.10.2023 r. – Jak być sobą ?

08.11.2023 r. – Co to są emocje ?

15.11.2023 r. – Jak rozpoznawać emocje i je rozumieć ?        

22.11.2023 r. – Jak rozumieć własne potrzeby? 

29.11.2023 r. – Czym jest asertywność i jak się jej nauczyć ?

06.12.2023 r. – Jak planować cele? 

12.12.2023 r. – Jak realizować cele ?

20.12.2023 r. – Jak zarządzać czasem ?

10.01.2024 r.– Jak określić swoją osobowość – rodzaje testów ?

17.01.2024 r. – Jak określić swój wewnętrzny kapitał – moje mocne i słabe strony ?

24.01.2024 r. – Jaka jest moja wizja kariery ?

21.02.2024 r. – Jak zorganizować firmę?            

28.02.2024 r. – Jak zbudować markę i sprzedawać ?

06.03.2024 r. – Jak myśleć o pieniądzach? 

13.03.2024 r. – Jak określać swoje potrzeby finansowe ?

20.03.2024 r. – Dlaczego należy uczyć się umiejętności finansowych?

 27.03.2024 r. – Jak zarządzać swoim budżetem ?

03.04.2024 r. – Jak regulować stres?

10.04.2024 r. – Jak się prawidłowo odżywiać?

17.04.2024 r. – Jak akceptować swoje ciało?

24.04.2024 r. – Jak efektywnie odpoczywać?

08.05.2024 r. – Po co nam relacje? 

15.05.2024 r. – Jak budować relacje?

22.05.2024 r. – Kim jest lider i co to jest przywództwo?

29.05.2024 r. – Jak się komunikować ?

05.06.2024 r. – Jak mieć życiową równowagę ?

KIERUNEK FINANSE

Edukacja finansowa dzieci jest ważna, ponieważ pomaga w kształtowaniu dobrych nawyków budżetowych, zwiększa świadomość finansową, utrzymuje stabilność ekonomiczną w przyszłości, pozwala uniknąć problemów finansowych w dorosłym życiu i rozwija umiejętności przedsiębiorcze.

Wczesna edukacja finansowa pomaga dzieciom zrozumieć wartość pieniądza i kształtuje w nich pozytywne nawyki finansowe, takie jak oszczędzanie, inwestowanie i planowanie budżetu. Dobrze wykształcone nawyki finansowe u dzieci pomagają utrzymać stabilność w przyszłości. Dzieci, które uczą się zarządzać pieniędzmi od młodego wieku, będą bardziej skłonne do inwestowania w siebie i swoją przyszłość.

Edukacja finansowa dla dzieci i młodzieży oraz przedsiębiorczość są jednym z bardzo ważnych obszarów zaangażowania społecznego Fundacji Praktykologia. Promujemy wiedzę wśród najmłodszych na temat finansów, bo wiemy, że jest to najlepsza droga do zdobycia umiejętności efektywnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi i kreowania.

Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla szkół, ośrodków opiekujących się dziećmi i młodzieżą, aby pomóc im w zdobywaniu praktycznej wiedzy na temat finansów.

KIERUNEK KARIERA

KIERUNEK KARIERA to spotkania z ludźmi ze świata biznesu i kultury, opowiadających o swoich kompetencjach, swojej drodze zawodowej, strategiach, jakie obierali oraz sukcesach, ale też porażkach, jakie stały się ich udziałem.

Podczas zajęć  będą odbywać się  motywujące  spotkania z inspirującymi  ludźmi biznesu i kultury oraz mini warsztaty tematyczne (np. fotograficzne). Dzięki takim spotkaniom młodzi ludzie mogą poznać ścieżki kariery ludzi sukcesu, które nie zawsze były proste i przyjemne. Ważne, aby każdy odkrył swój cel i cierpliwie do niego dążył – wtedy sukces jest tylko kwestią czasu!

KIERUNEK PRAWO

Edukacja prawna dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna, gdyż prawo dotyka każdego człowieka w jego życiu codziennym, zarówno osobistym jak i zawodowym. 

Świadomość swoich praw i obowiązków w poszczególnych dziedzinach życia jest niezbędna dla sprawnego rozwoju oraz dla poczucia bezpieczeństwa. Pozwala na pełne wykorzystanie potencjału swojego oraz środowiska, w jakim się znajdujemy. Pozwala jednocześnie na uniknięcie błędów, które mogą nieść za sobą znaczne koszty zarówno finansowe jak i emocjonalne. 

Wraz z edukacją finansową i edukacją w zakresie przedsiębiorczości edukacja prawna stanowi filar tworzenia szczęśliwego życia. 

Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla szkół i ośrodków opiekujących się dziećmi i młodzieżą, aby pomóc im w szerzeniu świadomości prawnej. Współpracujemy z Komisją Edukacji Prawnej przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. 

KIERUNEK FIRMA

Kierunek Firma to projekt, którego celem jest bezpośredni kontakt uczniów i nauczycieli z przedsiębiorcami, ich firmami, stylem zarządzania i prowadzenia swoich firm. 

Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki zawodowej. 

Realizacja programu polega na zorganizowaniu około dwugodzinnej wycieczki do przedsiębiorstw funkcjonujących w najbliższej okolicy szkoły  w ramach godzin z wychowawcą bądź zajęć z wiedzy o społeczeństwie. 

Udział i zaangażowanie szkoły są potwierdzane certyfikatem dla danej placówki oświatowej. Podobny certyfikat otrzymuje także nauczyciel organizujący wycieczkę do firmy oraz współpracująca ze szkołą firma lub instytucja. 

Uczestnicząc w programie Kierunek Firma, szkoła otrzymuje gotowy pomysł na wzbogacenie tradycyjnej lekcji, a firma okazję do zaprezentowania swojej działalności.

Program jest prowadzony również w wersji online. Umożliwia uczniom zapoznanie się z wybranymi firmami czy instytucjami w przypadku kiedy znajdują się one w takiej odległości od szkoły, że uczniowie nie byliby w stanie zorganizować wycieczki do niego ani wolontariusz nie byłby w stanie przeprowadzić spotkania w szkole. Ten projekt dotyczy bardzo specyficznych firm czy branż, które położone są w określonych regionach Polski. Umożliwia np. poznanie zawodu marynarza uczniom z terenu woj. śląskiego czy małopolskiego, czy też poznanie stylu pracy górników przez młodzież z woj. pomorskiego, czy zachodniopomorskiego.

Kontakt wolontariusza z młodzieżą odbywa się przez dowolny komunikator, w celu realizacji e-spotkania w formie połączenia on-line.

SALA DO INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Wyjątkowa placówka i wyjątkowi uczniowie. Jest tu jedno pomieszczenie, w którym chcemy stworzyć wyjątkowe miejsce. Salę terapeutyczną do integracji sensorycznej dla uczniów, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne.

Wsparcie zbiórki na rzecz szkoły ZKiW w Kolbudach darowizną na potrzeby budowy sali do integracji sensorycznej to szansa dla wielu dzieci. Realna szansa na ogromną zmianę. To nowy start. Da to nowe możliwości w rozwoju psychoruchowym naszych uczniów w przypadku autyzmu, ADHD, afazji i problemów z koncentracją oraz uatrakcyjni zajęcia specjalistyczne. Potrzebujemy sprzętu i pomocy stymulująco-usprawniających zmysły dzieci. Dzięki Państwa wsparciu wyposażymy salę we wszystkie potrzebne pomoce: hamak, helikopter, platformy, schody, beczka i inne tego typu urządzenia do ćwiczeń. Wesprzyj naszą zbiórkę i zostań współtwórcą tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Dzieci czekają!

Zmieniając życie jednego dziecka
– jesteśmy w stanie zmienić cały świat.

Wpłaty można uiszczać na:
dedykowane subkonto
Fundacji Praktykologia
96 1140 2004 0000 3202 8314 2022

poprzez zbiórkę siepomoga:
https://www.siepomaga.pl/rowny-start

zakup sprzętu i przekazanie darowizny na rzecz szkoły.

Wszystkie zebrane środki przekazane są na ten cel.

Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy mogli świętować nasz wspólny sukces jakim jest lepsze jutro dzieci.

My, Instytut